Skip to main content

Regatta Notices

 

©Ben McMillan

 

 

 

 

 




 

 

 

Series Trophy List 2016


 

 

FOWEY ROYAL REGATTA 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TROPHY

 

 

 

 

DESCRIPTION

 

NAME

BOAT

TRIBUTE TROPHY

 

 

 

winner on handicap of Tribute Race Class 1

NO RACE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LLOYDS BANK CUP

 

 

 

best Fowey boat on Friday race Class 1

NO RACE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HIGMAN CUP

 

 

 

best local helm - Troys and dinghies

D Rundle

KITTIWAKE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS C

 

 

 

 

Class C Series Winner

 

P MAY

CASPAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS J

 

 

 

 

Class J Series Winner

 

R BLUNT

RUNNING HOME

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS K

 

 

 

 

Class K Series Winner

 

A LUCK

No Name

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fr Series Trophy

 

 

 

Fowey River Series Third Place

B BAXTER

GOLDENEYE

The Hunkin Trophy

 

 

 

Fowey River Series Second Place

F KEMP

QUETZAL

The Fowey River Rose Bowl

 

 

Fowey River Series Winner

D RUNDLE

KITTIWAKE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAUL NICE MEMORIAL TROPHY

 

 

Troy Series Winner

 

P COOKE

JET

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS W

 

 

 

 

 Working Boat Series winner

H WHITE

GRACE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAILEY CUP

 

 

 

best local Ballad

 

B RUNNALLS

CAPELLA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANTHONIE MOUTHAAN MEMORIAL TROPHY

 

Day Boat Series winner

 

R HARVEY

CARRIE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NORMAN DOUGLASS TROPHY

 

 

Class 2 Series winner

 

A MCKAY

WINDRUSH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CRAKAJAX TROPHY

 

 

 

Class 1 Series winner

 

S BEST

JAMMIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DONALD LOWE TROPHY

 

 

E class series winner

 

No E Class Entries

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MARK GOBLE MEMORIAL TROPHY

 

 

Q class series winner

 

H WEHMEYER

HEADCASE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JACQUI LOWE TROPHY

 

 

 

Best Fowey Boat IRC class

H WEHMEYER

HEADCASE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PASSAGE RACE CUP -

 

 

 

best Fowey Boat on handicap Fowey to Flushing

NO FINISHERS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KNIGHT FRANK CUP

 

 

 

overall winner on handicap  CLASS 1 & 2 Falmouth to Fowey

D VIPOND

NOVA SCOTIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MERLIN ROCKET TROPHY -

 

 

best IRC  Falmouth - Fowey

C OGG

PROPER JOB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

QUILLETTS CUP -

 

 

 

best Class 1 & 2 on aggregate for both races

D VIPOND

NOVA SCOTIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ILES CHAUSSEY

 

 

 

best IRC Boat on aggregate for both races

C OGG

PROPER JOB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WILLIAMS TROPHY

 

 

 

Fowey River Class Thurs am race

D RUNDLE

KITTIWAKE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MARGARET PITMAN TROPHY

 

 

Fowey River Class Thurs pm race

S POWELL

SWIFT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KATE WILSON PERPETUAL TROPHY

 

Best Local Dinghy on Thursday

 

 

A HALLS

 

 

 

RS 200

 

KENNETH STEVEN CUP             Best Class 1 & 2 Fowey Boat Fowey to       No Finishers                                                                                                                                                     Flushing                     

 

MAYORS CUP                                                                                         JAN VIVIAN

 

 

 

 

 

 

FOWEY ROYAL REGATTA 2016

 

Trophy list

 

Held By

Trophy

For

Presented on/at

 

RFYC

 

Passage Race Cup

Awarded to the First Fowey Boat on handicap from IRC Class in the Fowey – Flushing race

Monday

RFYC

 

FGSC 

 

Kenneth Steven Perpetual Trophy

Awarded to the First Fowey Boat on handicap from Class 1&2 in the Fowey – Flushing race

Monday

RFYC

 

RFYC 

 

Merlin Rocket Trophy

Awarded to the First Boat on handicap from IRC Class in the Falmouth – Fowey race

Monday

RFYC

 

RFYC

 

Knight Frank Cup

Awarded to the First Boat on handicap from Class 1&2 in the Falmouth - Fowey race

Monday

RFYC

 

RFYC

 

Iles Chaussey

Awarded to the First Boat on handicap in IRC Class - aggregate of both passage races

Monday

RFYC

 

RFYC

 

Quillets Cup

Awarded to the First Boat on handicap in Class 1&2 for the aggregate of both passage races

Monday

RFYC

 

RFYC

 

The Mayor’s Cup

Awarded to the person who has done most to contribute to Regatta

 

Wednesday

RFYC

 

FGSC

 

Williams Trophy

First Fowey River Class – Thursday morning

 

Thursday

FGSC

 

FGSC

 

Margaret Pitman Cup

First Fowey River Class – Thursday afternoon

 

Thursday

FGSC

 

FGSC

 

Kate Wilson Perpetual Salver

 

Best local dinghy – Thursday

 

Thursday

FGSC

 

POFROC

 

Working Boat Series Trophy

 

Series Winner in Class W Tues to Thurs

 

Thursday

FGSC

 

POFROC

 

The Mark Goble

Memorial Trophy

Series Winner IRC Class Q over Tuesday, Wednesday & Thursday races

 

Friday

FGSC

 

RFYC

 

The Donald Lowe Memorial Trophy

Series Winner IRC Class E over Tuesday, Wednesday & Thursday races

 

Friday

FGSC

 

RFYC

 

The Jacqui Lowe Trophy

Best local IRC (Class Q or E) boat over Tuesday, Wednesday & Thursday races

 

Friday

FGSC

 

RFYC

 

Crakajax Trophy

Series Winner Byron Class 1 over Tuesday, Wednesday & Thursday races

 

Friday

FGSC

 

POFROC

 

The Norman Douglass Memorial Trophy

Series Winner Byron Class 2 over Tuesday, Wednesday & Thursday races

 

Friday

FGSC

 

FGSC

 

Higman Cup

 

Best local helm – Troys, Fowey Rivers & Dinghies

 

Friday

FGSC

 

FGSC

 

Bailey Cup

Best local Ballad during the Regatta, all races

 

Friday

FGSC

 

POFROC

 

Paul Nice Memorial Trophy  Series Trophy for Troys

 

Series Winner in Class T Tues to Fri

 

Friday

FGSC

 

FR Assoc

 

The Fowey River Rose Bowl

 

Series Winner in Class Fr Tues to Fri

 

Friday

FGSC

 

FR Assoc

 

The Hunkin Trophy

 

Series Second in Class Fr Tues to Fri

 

Friday

FGSC

 

POFROC

 

Fowey River Series Trophy

 

Series Third Boat in Class Fr Tues to Fri

 

Friday

FGSC

 

POFROC

 

C Class Series Trophy

 

Series Winner in Class C Tues to Fri

 

Friday

FGSC

 

POFROC

 

J Class Series Trophy

 

Series Winner in Class J Tues to Fri

 

Friday

FGSC

 

POFROC

 

K Class Series Trophy

 

Series Winner in Class K Tues to Fri

 

Friday

FGSC

 

RFYC

 

Tribute Trophy

 

Winner of IRC Class Q & E on handicap, in the Tribute Trophy Race

Friday

FGSC

 

RFYC

 

Lloyds Bank Cup

 

First Fowey Boat from IRC Class Q or E in Friday race

Friday

FGSC

 

FGSC

 

Vandeleur Challenge Cup

 

Winner of Byron Class 1 on handicap, in the Tribute Trophy Race

Friday

FGSC

 

FGSC

 

FGSC Sailing Cup

 

Winner of Byron Class 2 on handicap, in the Tribute Trophy Race

Friday

FGSC

 

 

Definitions

Fowey Boat = a boat with a mooring in Fowey

Best local dinghy = a boat that is registered with POFROC and sails in Series events                                       

 

Prizes 

Glassware will be awarded to 1st, 2nd and 3rd places.  However if there are less than 5 starters in a class NO THIRD PRIZE will be awarded, and with 3 or less starters there will ONLY be a FIRST PRIZE.

 

Sub Classes

  • If there are 5 or more starters of the same type of boat in a handicap class, then this will become a SUB CLASS within the handicap class.   
  • Once a sub class has been established and there are less than 5 starters in a race, then NO SUB CLASS PRIZE will be awarded BUT they will qualify for A PARENT CLASS PRIZE in that race.
  • If there are more than 5 starters of the sub class, a boat that qualifies for a sub class prize is not eligible for a parent class prize. 

Sub class boats qualify for the parent class series trophy